Díjazottak 2024

PAKS KULTÚRÁJÁÉRT DÍJ

Péger József. Fotó: Szaffenauer Ferenc/archív

Péger József Pakson született, középiskolai tanulmányait a Vak Bottyán Gimnáziumban végezte, majd földmérőnek tanult. Dolgozott földmérőként, műszaki rajzolóként és műszaki ügyintézőként, a tapasztalatok és benyomások későbbi műalkotások inspirációjául szolgáltak számára. A képzőművészet már fiatalon az érdeklődése középpontjába került, de csupán a kedvtelés szintjén, az alapokat Zilahy György festőművész rajzszakkörében sajátította el Budapesten. A 70-es években részt vett a paksi főutca egyes szakaszainak szanálásában, grafikus vénája arra sarkallta, hogy számtalan akvarell és tusrajz révén megörökítse a pótolhatatlan látványt, mely komoly helytörténeti értékkel bír, alkotásait jóval később a Paksi Képtár Hangár csarnokában önálló életmű-kiállítás keretében tárta a nyilvánosság elé. Az ezredfordulót megelőző években a művészlét egyre nagyobb teret nyert az életében. Magánvállalkozóként lakásfelszerelési üzletet, majd galéria-kávéházat, végül művészellátót nyitott. A Péger Galériában rendszeresek voltak a kulturális esték. Kiállítások, irodalmi és zenei programok váltották egymást. Nyaranként alkotótelepek munkájában vett részt, bejárta az országot. Tagja a Tolna megyei Bárka Művészeti Szalonnak, a Szálkai Művésztelep rendszeres vendége volt. Szabadúszó képzőművészként festett, rajzolt, verset írt, fotózott, enteriőröket készített a TelePaks stúdiójába. Egyéni tárlattal mutatkozott be Budapesten, Szekszárdon, Kaposváron, Egerben és Balatonbogláron, sőt képei Hollandiába is eljutottak. Pakson többször nyílt kiállítása, fotók és grafikák mellett gondolaébresztő installációkkal is megjelent, ugyanakkor csoportos helyi tárlatok kiállítójaként is bemutatkozott. Alkotásai számos közintézményben és magángyűjtőnél megtalálhatók. Életművében megtalálhatóak olajképek, akvarellek, tusrajzok, pasztell képek, fotók, kisfilmek, montázsok és számtalan installáció. Kedvelt és visszatérő témája a Duna-part, a gesztenyefasor és a Sárgödör tér. 2004-ben látott napvilágot Képek-versek című kötete, mely deszkaverseit tartalmazza. 2008-ban adták ki Képek-versek képversek című kiadványát. Testvérével, Horányi Györggyel közös kötete Egyenes úton címmel jelent meg. A kitüntetett nem tudott részt venni az eseményen, így lányai, Péger Zsuzsanna és Stadler Krisztina vették át az elismerést.

Fotó: Babai István/Paksi Polgármesteri Hivatal

 

TISZTES POLGÁR KITÜNTETÉS

Kern Tatyjana. Fotó: Babai István/Paksi Polgármesteri Hivatal

Kern Tatyjana orosz származású paksi lakos. Fiatal házasként került városunkba, helybeli férjével itt alapított családot, és nevelték fel három gyermeküket. 1980 és 1986 között az atomerőmű beruházás idején az itt élő orosz családok napi problémáinak megoldását intézte. 1984-től 2000-ig a Móra Ferenc Általános Iskolában orosz nyelvtanárként tanított. Később a II. blokki elhárítási projektben helyszíni és szabadidős koordinátorként tevékenykedett. Munkájáért állami kitüntetésben részesült. Nyugdíjba vonulásáig az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. Tájékoztató és Látogató Központjában munkálkodott, fő feladata a Roszatom atomenergetikai vállalattal való kapcsolattartás volt. Öt éven keresztül rendszeresen szervezte az erőműves szakemberek látogatását a leningrádi atomerőműbe, húsz éven át kapcsolattartó volt a Paksi Atomerőmű Dolgozóinak Szakszervezete és a Roszatom szakszervezetek együttműködésében. Ugyanígy szívén viselte a magyar TEIT és az ennek megfelelő orosz szervezet közötti kapcsolat működését. Részese a Novovoronyezzsel létrejövő testvérvárosi kapcsolat kialakításának. A Roszatom energetikai minisztere az „Atomenergiáért végzett munkáért” kitüntetést adományozta számára. Paks Város Önkormányzatával együttműködve évente szervez ifjúsági táborokat. Sor került már fotótábor, környezetvédelmi tábor, „Atomkvíz” elnevezésű testvérvárosi találkozó megtartására, valamint a leningrádi egyetemmel közösen rendezett diáktalálkozóra. A NucKids nemzetközi tehetségkutató projekt szervezését, lebonyolítását tíz éve végzi. A résztvevő diákok közül többen lettek ismert művészek Oroszországban, a kulturális csereprogramok által nyújtott élményeknek több száz gyermek örülhetett. Immár 20 éve elnöke a hazánkban élő orosz közösségnek, öt éven át a Közép-európai Orosz Szövetség elnöke is volt. Felvállalta a magyarországi és az oroszországi katonai temetők, a Don-kanyar magyar katonai temető gondozásával járó ügyek intézését. Megkapta az „Orosz-Magyar Barátságért és Együttműködésért” kitüntetést. Elévülhetetlen érdemeket szerzett a paksi és orosz együttműködés alakításában, bővítésében, a város fejlődését segítő sokoldalú kapcsolattartásban.

 

Ujvári Dávid. Fotó: Paksi Polgármesteri Hivatal

Ujvári Dávid még kisgyermekként, 1980-ban költözött családjával Paksra. Hamarosan belépett az újonnan alakult, Mádi Magdolna vezette Tűzvirág Táncegyüttesbe, mellyel egész további élete összefonódott, és melynek oszlopos tagjává vált, miután a táncot élethivatásnak választotta. Korán kiderült lábtechnikai tehetséggel párosuló kivételes ritmusérzéke, amely az évek során a legvirtuózabb táncok elsajátítását tette lehetővé számára. A magyar és a külföldi táncok legváltozatosabb ritmusképletei sem okoztak neki lehetetlent. Az együttesnél lehetősége nyílt megismerkedni a magyar és nemzetközi vezető koreográfusokkal, akiktől folyamatosan a színpad iránti alázattal tanult el mindent, amit lehetett. A Kárpát-medence számtalan tájának tánca mellett elsajátította többek között pl. afrikai, ír, kaukázusi, kínai, indiai, török, thaiföldi, bolgár és örmény népcsoportok táncait is. Így a Tűzvirág Táncegyüttessel eljutott szinte az összes magyar színház színpadára, táncolt a Magyar Állami Operaház, a Vígszínház és a Nemzeti Színház világot jelentő deszkáin, és több televíziós show-műsorban. A magyar táncművészet hírnevét öregbítette többek között Németországban, Spanyolországban és Írországban, Hollandiában és Horvátországban, valamint Olaszországban és Belgiumban is. A külföldi útjai és a hazai vezető színházakban történő fellépések során munkája egyre professzionálisabbá érett. Az évek során egyre inkább kibontakoztatta előadóművészi kvalitásait, a táncegyüttesben szólótáncai felejthetetlenek. Közben részt vesz a Tűzvirág Táncegyüttes gyermekcsoportjainak felkészítésében, valamint a paksi általános iskolákban néptáncoktatóként, óraadóként a táncművészet és a kultúra nagykövete, paksi gyermekek százai tanulják tőle a tánc és a színpadi kultúra alapjait. Táncpedagógusként végzett a Táncművészeti Egyetemen, azóta a gyermekek oktatása mellett magyar gyermektánc koreográfiákat is készít. Kitartó, elhivatott, értékeket felismerő és közvetítő táncos vált belőle. A tánc iránti szeretetével, elhivatottságával és emberségével a táncegyüttes tagjai mellett a gyermekek, a szülők és a közönség szívébe is belopta magát.

 

PAKS VÁROS KÖRNYEZETÉÉRT KITÜNTETÉS

Seregély Erzsébet. Fotó: Babai István/Paksi Polgármesteri Hivatal

Seregély Erzsébet a Kecskeméti Főiskola kertészeti szakán, kertészmérnök végzettséget szerzett, majd éveken keresztül virágkötőként tevékenykedett, szépérzéke és növények iránti szeretete innen ered. 2019. június 1-jével nyert felvételt az önkormányzat tulajdonában álló DC Dunakom Zrt.-hez, ahol közterület-fenntartási részlegvezető lett, jelenleg közel 70 fő tartozik az irányítása alá. Ő és munkatársai gondoskodnak Paks területén belül a zöldfelületek és a szilárd burkolatú felületek tisztításáról, a növényültetési és növényápolási munkálatok elvégzéséről (ültetés, metszés, gallyazás, lombhúzás, fűnyírás, gyomirtózás, kapálás), a parkok és egyéb zöldfelületek rendben tartásáról. Seregély Erzsébet kollégáit segíti és támogatja, együtt gondoskodnak arról, hogy Paks folyamatosan szép, tiszta és rendezett legyen. Szakmai elhivatottsága, felkészültsége mindennap motivációt jelent a vele együtt dolgozóknak arra, hogy óvjuk, védjük, ápoljuk a természetet, közvetlen környezetünket. A természet szeretetére és tiszteletére tanít mindenkit, a betanuló kollégáknak személyesen mutatja meg a növényápolás minden fontos lépését. Folyamatosan képezi magát, tapasztalatot cserél és újító ötletekkel igyekszik fejleszteni a növények ápolását. Számos tényező hátráltatta (pl. viharos időjárás) már, de kitartóan hitt a saját és a vele együtt dolgozók munkájában, és a hivatallal együtt dolgozva oroszlánrészt vállalt abból a szakmai munkából, amelynek eredményeképp tavaly Paks városa első helyezést ért el a harmincezer fő alatti városok kategóriájában a Virágos Magyarországért környezetszépítő versenyben. A verseny kapcsán készült kisfilm sokakat rádöbbentett, hogy mennyire szép és virágos környezetben élhetnek, mennyi gyönyörű növénycsoda veszi körül a paksiakat, melyet a rohanó mindennapokban eddig talán észre sem vettek, ám azóta látják, értékelik és megbecsülik a szép környezetet, mert tudják, hogy mennyi munka van mögötte. Ez a díj nemcsak a tavalyi évet dicséri, ez a díj hosszú és kitartó út eredménye, mely kapcsán a város évről évre fejlődött és szépült, ezt koronázta meg az elismerés. Kitartása és elhivatottsága, alázatos és magas színvonalú szakmai munkája elismerése a Paks Város Környezetéért kitüntetés.