Kedvezményezett neve |
Paks Város Önkormányzata |
A fejlesztés tárgya |
Natura 2000 területek fejlesztése |
A szerződött támogatás összege |
49.480.973,-Ft |
A projekt tervezett befejezési dátuma |
2026.12.31. |
A projekt azonosító száma |
TOP_PLUSZ-1.3.2-23-PA1-2025-00005 |
A projekt részletes bemutatása:
Cél: Natura 2000 területeken fajmegőrzési-célú élőhelyfejlesztés: fokozottan védett faj, a szalakóta, élőhelyének fejlesztése
40 db szalakóta odú beszerzése és kihelyezése a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság által megjelölt Natura 2000 területre, valamint denevérházak kihelyezése egyéb zöldterületekre
Ürgemezei Szabadidő Park fejlesztése
Az Ürgemező és a kistó látogatói elsősorban a helyi lakosok, a turisták és a kirándulók, akik szeretnék pihenéssel vagy szabadidős tevékenységekkel tölteni idejüket.
Cél: A látogatók számára elegendő információ biztosítása a helyi élővilágról és a védett fajokkal kapcsolatos tudnivalókról. Az élővilág bemutatása és oktatása kiemelt jelentőségű.
A tó környezetében interaktív információs pontok, tanösvények kialakítása, melyek segítik a látogatókat az élővilág megismerésében és megértésében.
A megvalósítandó szemléletformálásnak köszönhetően a Natura 2000 területek védettségének, természeti értékeinek megőrzése, állapotának javulása érhető el.
Szabadtéri tanterem kialakítása a nyárfa ligetnél.
Ez a terület a nap folyamán árnyékban van, így ideális szabadtéri tanterem kialakítására.
A tanórákhoz és a környezeti neveléshez kapcsolódóan cserjék ültetése: Galagonya, som, mogyoró, csipkebogyó, így a gyerekek kézzelfoghatóan egy gyűjtemény keretében találkoznak a tankönyvekből megismert cserjékkel.
A vízpart növényzetének bővítése égerfával, vízitökkel, sulyommal…
Uszadékfa rögzítése a tóban, amin napozhatnak a teknősök.
Tematikus játszótér kialakítása – a névadó Ürge – valamint a mező többi védett növény és állatvilágát megjelenítve. (ürge, kerecsensólyom, tövisszúró gébics, gyurgyalag, szalakóta, agárkosbor, apró nőszirom, kúszózeller…)
A pihenőparkban, a természetvédelmi területen és a természetben való viselkedés szabályait játékos módon sajátíthatják el a gyerekek egy gyűjthető mese-, játék-, és feladatgyűjtemény segítségével, mely óvodás és kisiskolás korosztály számára lesz elérhető.
A meséket már otthon elolvashatják a gyerekek. A témához kapcsolódó, irányított figyelmet igénylő felfedezésekkel, kísérletekkel, határozókkal és barkácsolásokkal ismerhetnék meg a természetet. Az így megszerzett és elmélyített tudás birtokában már felelős természetjárókként látogathatják a védett területeket.
Általánosságban a zöldinfrastruktúra fejlesztés során megfogalmazott célok: