Akadálymentesített verzió

Jézus Szíve Templom körüli tér és Bazársor felújítása

Kedvezményezett neve Paks Város Önkormányzata
A fejlesztés tárgya Jézus Szíve Templom körüli tér és Bazársor felújítása
A szerződött támogatás összege 646.960.048,-Ft
A projekt tervezett befejezési dátuma 2027.05.31.
A projekt azonosító száma TOP_PLUSZ-1.3.2-23-PA1-2025-00003

 

A projekt részletes bemutatása:

Paks Város Önkormányzata számára kiemelten fontos a település folyamatos, dinamikus fejlődésének biztosítása, melynek keretében a közintézmények, közszolgáltatások színvonalának javítására, bővítésére, a közterületek, parkok, terek, az úthálózat állapotának javítására, s összességében a településkép javítására törekszik.

A fejlesztési terület Paks, Óváros városrészében, a városközpontban, a város intenzíven beépített területén, a Kossuth Lajos utca – Szent István tér –Lengyel-Magyar park – Templom utca által határolt tömbben található. A Szent István tér középpontjában, a 979-es helyrajzi számú telken a Jézus Szíve Templom áll, mely körüli tér része a fejlesztésnek. A templom épületének a felújítása nem képezi a fejlesztés részét, viszont a térkapcsolatai, a meglévő bejárati szintjei, és az épület csapadékvíz elvezetése szempontjából illeszkedni kell a meglévő adottságaihoz.

A Szent István téren a meglévő burkolatok és támfalak elavultak, a közműjavítások miatt megsüllyedtek, a téli időjárás miatt töredezettek lettek.

A meglévő Bazársor épülete részben önkormányzati tulajdonú ingatlanokból áll. Az épület M14-es műemlék besorolású. A homlokzaton több helyen vizesedés nyomai láthatóak, a vakolat sérült, hullik le és a korábbi színezés is kifakult. Bazársor meglévő lapostető rétegrend nem megfelelő kialakítású, az „U” alakú épületvégekben a lejtések nincsenek megoldva, a lábazati fal szigetelés nem lett kellő magasságig felvezetve. Ezért a Bazársor homlokzati fala folyamatosan ázik, a szerkezetek védelme érdekében felújításra szorul. A meglévő műkő párkányok kinyúlása és lejtése nem elégséges, ezért a homlokzaton csapadékvíz folyások jelentek meg.

A Bazársor épülete mellett egy nyilvános illemhely található. Bár tartalmaz akadálymentes WC-t is, az akadálymentes bejutás az épületbe nem biztosított. Az épületen szintén ázás nyomai láthatóak, a belső helyiségekben a páralecsapódás miatt intenzív penészesedés indult meg. Az illemhely belső kialakítása sem felel meg az akadálymentesítési előírásoknak. A főbejárati ajtó befelé nyílik, a mosdón belül nincsenek meg az előírt helyigények.

A tér világítása és csapadékvíz elvezetése elavult, felújításra szorult. Az utcabútorok nem felelnek meg a kor elvárásainak, ezért cseréjük indokolt.

A projekt szükségességét alátámasztó környezeti indokok az alábbiak szerint foglalhatók össze: A fejlesztés keretében közösségi tér és zöldfelület fejlesztés valósul meg a város frekventált területén, úgy, mint:

• parkosítás,

• zöldfelületek rendezése

• fák, alacsony ill. talajtakaró cserjék telepítése, évelő cserjék ültetése

• meglévő vadgesztenyefák megóvása

A fentiekben felsorolt tevékenységek hozzájárulnak a növényfelületek és a biodiverzitás növeléséhez Pakson. A telepítésre kerülő fajok kiválasztása során Támogatást Igénylő előnyben részesíti az őshonos fajokat, emellett allergén vagy invazív fajok telepítésére nem kerül sor. A kialakításra kerülő zöldfelületek hozzájárulnak az ÜHG gázok megkötéséhez, a település klímaalkalmazkodásához, klímasemlegességéhez.


A fejlesztés szükségességét alátámasztó lakossági indokok a következők:

Paks város történelmi városközponti része rendkívül népszerű a helyi lakosok körében, kiemelten az idősebbek és a kisgyermekes családok körében, ami egyrészt a városrészben található intézmények – templom, múzeum, iskola, játszótér, a Duna közelsége, másrészt szolgáltatói kínálatának – cukrászda, kávézó, étterem, kiskereskedelmi egységek - köszönhető. A településen élők részéről komoly igény mutatkozik a szabadidő hasznos, szabadban történő eltöltése iránt. Mint minden településen, Pakson is szükség van olyan rendezett zöldfelületekre, közösségi terekre, ahol adottak a feltételek egy-egy sétához, egy tartalmas beszélgetéshez vagy csak egy rövid találkozásra alkalmas szabadtéri ponthoz a friss levegőn. Az ilyen fejlesztések jelentős része valamennyi korosztály számára lehetőséget kínál a pihenésre, feltöltődésre, aktív eltöltésére.