Akadálymentesített verzió

Paks Város Fenntartható Városfejlesztési Stratégiája

Kedvezményezett neve

Paks Város Önkormányzata

A fejlesztés tárgya

Paks Város Fenntartható Városfejlesztési Stratégiája

A szerződött támogatás összege

78.207.155,-Ft

A projekt tervezett befejezési dátuma

2026.06.30.

A projekt azonosító száma

TOP_PLUSZ-1.3.1-21-TL1-2022-00004

 

A projekt részletes bemutatása

Paks város Településfejlesztési Koncepciójában megfogalmazott jövőképet alapul véve a város 2030-ra diverzifikált gazdasági bázisra épülő, igényes épített és természeti környezettel rendelkező, a lakosság megfelelő életminőségét garantáló funkciógazdag középváros lesz.

A jövőkép elérése érdekében Paks városa stratégiai szinten három átfogó, helyi szintű fejlesztési célt jelöl ki, amelyek kiegészülnek az atomerőmű bővítésével összefüggő célokkal és feladatokkal:

A1: a klímaálló településfejlesztésben,

A2: Középvárosi funkciók és szolgáltatások

A3: a kiegyensúlyozott helyi gazdaság fejlesztése

A klímaálló településfejlesztésben (A1 cél) elsődleges szerepet játszik a klímaváltozásra való reagálóképesség javítása. Egyrészről kiemelt fontosságú az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése (mitigáció), amelynek eszköze a szénalapú energiafogyasztás csökkentése és a közlekedés dekarbonizációja. Másrészről a klímaállóságot, a klímaváltozás hatásaihoz való alkalmazkodást (adaptáció) is prioritásként kell kezelni, ami többek között a zöld és a kék infrastruktúra megerősítésével érhető el.

Paks a 18-19 ezer fő körüli lélekszámával a hagyományos statisztikai besorolás szerint kisvárosnak tekinthető, ugyanakkor Paks szervesen kiépült középvárosi funkciókkal és szolgáltatásokkal rendelkezik, s a középszintű ellátás, illetve a közszolgáltatások döntő része helyben elérhető, megszerezhető. A fejlesztés egyik útja a középvárosi funkciók kiteljesítése, a városi szintű szolgáltatások egyre szélesebb palettájának biztosítása (A2 cél), ami a közszolgáltatások, a kiskereskedelem, valamint a humán ellátórendszerek, a városlakók életminőségét javító szolgáltatások fejlesztésével, illetve a térségi és a tágabb térszerkezeti kapcsolatok bővítésével realizálható.

A jövőkép értelmében Paks kiemelt célkitűzése a diverzifikált gazdasági bázis kialakítása, megőrizve a dinamikus vállalkozási környezetet kínáló térségközponti szerepkörét, ezért a városfejlesztés egyik fő célja a kiegyensúlyozott helyi gazdaság fejlesztése (A3 cél). Az energetikai fejlesztések mellett fontos, hogy a város gazdaságának egyéb pillérei is erősödjenek.

A projekt részeként elkészült (és a projekt keretében a 2022. évi népszámlálási adatok rendelkezésre állását követően felülvizsgálatra kerül) a Fenntartható Városfejlesztési Stratégia és TOP-Plusz Városfejlesztési Programterv, mely nevesítve tartalmazza a 2021-2027 időszakban benyújtandó pályázatokat.

A projekt keretében elkészül a város átfogó energetikai felmérése, elkészül a ZIFFA (Zöld Infrastruktúra Fejlesztési- és Fenntartási Akcióterv), a SECAP (Fenntartható Energia és Klíma Akcióterv), felülvizsgálatra kerül a SUMP (Fenntartható Mobilitási terv). Paks Város Önkormányzata a projekt részeként Vízgazdálkodáshoz kapcsolódó szimulációs modellezés készítését, kalibrálását, városi zöld finanszírozási keretrendszer készítését, a város projektjeire, az akcióterületeire és az FVS pénzügyi megvalósíthatóságára vonatkozó üzleti modell, üzleti terv készítését, valamint városüzemeltetési szolgáltatások és önkormányzati fenntartású közintézmények digitalizációjára irányuló elemzések, felmérések, digitális akcióterv kidolgozását kívánja megvalósítani.